Łowienie troci w zamrożonej rzece

Zdjęcie  85 cm troci zrobione w styczniu 2003 r. Tego dnia temperatura powietrza spadła do -25 stopni Celsjusza.  Była to najniższa temperatura, przy której udało mi się złowić troć.

Kiedy mróz ściśnie (łowienie przy –15oC nie jest niczym niezwykłym) i rzeką płynie kra,nie ma mowy o dalekich rzutach, dryfowaniu przynętą i innych manewrach. Spływająca kra zawadza o żyłkę, przez co przynęta jest wynoszona do powierzchni i nici z łowienia… Wędkowanie w takich warunkach polega na krótkich rzutach ciężką wahadłówką w miejsca akurat wolne od połaci spływającego lodu, czasem wprost między dwie kry.

Jeszcze inna sytuacja jest wówczas, gdy zalodzone są brzegi rzeki i tworzą się na nich lodowe nawisy. Pod takimi nawisami trocie bardzo lubią stać i są to dla wędkarza miejsca pod tym względem wymarzone. Należy na taki nawis wejść, wykonać krótki rzut i pozwolić nurtowi znieść przynętę pod lód, pod którym gramy nią za pomocą ruchów kija i kołowrotka, pomału ściągając do siebie. Tu bardzo dobrze spisują się woblery.

Trzeba jednak pamiętać, że takie łowienie jest bardzo niebezpieczne. Wchodzimy na kruchy lodowy nawis, nie mając pojęcia, jak bardzo jest on od spodu podmyty przez żwawy nurt rzeki, nie wiedząc do końca, czy opiera się w całości na wodzie, czy wisi w powietrzu, czy jego struktura jest jednorodna, czy też osłabiają go wmarznięte np. liście, nie wiedząc… Można tak długo. Należy zatem bardzo uważać i nie zapominać o grożącym niebezpieczeństwie. Widziałem kiedyś wędkarza, który zabezpieczył swojego synka liną przywiązaną do drzewa rosnącego na brzegu. Jest to jakieś rozwiązanie. Nie od rzeczy byłoby także założenie wędkarskiej kamizelki asekuracyjnej.

 

About

Wędkarstwo moje hobby

View all posts by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *