Zestaw sandaczowy

Tegoroczny sezon sandaczowy rozpocząłem na Wiśle. Stan wody w był ekstremalnie niski jak na tę porę roku, wodowskaz w Warszawie pokazywał poniżej 70 cm. Niski stan wody jest równoznaczny z niewielkim przepływem, co umożliwia zastosowanie zestawów delikatniejszych niż zwykle. Ale delikatny to nie znaczy pozbawiony mocy. Po długiej przerwie w sandaczowym spinningu na pierwszy tegoroczny wypad zabrałem do przetestowania nowy zestaw. dsc00140_mod

dsc00152_mod

Spinning Fenwick World Class 2.08 m, c.w. 3-14 g., 4 – 10 lb. Tu trzeba wspomnieć o innowacyjnej konstrukcji wędki. Do jej produkcji wykorzystano najnowsze kompozyty węglowe Powerlux koncernu 3M.  Powerlux to materiał składający się z mat węglowych, żywic i krzeminki. Połączenie tych elementów w nanotechnologii  sprawia, że blank jest ekstremalnie wytrzymały oraz  wyraźnie przekazuje drgania wzdłużne, dzięki czemu wędki są bardzo czułe. Warto wspomnieć, że materiał Powerlux 3M jest wykorzystywany również przez innych renomowanych producentów wędzisk (Loop, Lamiglas). Z tego materiału, ze względu na jego wytrzymałość,  lekkość oraz sprężystość, produkowane są  też kije hokejowe oraz ramy rowerów.  Do wędziska  zamontowałem kołowrotek ABU Revo MGX 30 Spin. Jego korpus  i rotor są wykonane z kompozytów węglowych, co wpływa na niskę masę kołowrotka. Waży on tylko 193 g, co w połączeniu z wędką  o masie 125 g daje naprawdę lekki zestaw, wagą nieznacznie przekraczający 300 g. Ponadto Revo MGX cechuje się wyjątkowo płynną pracą i wzorowym nawijaniem linki.

dsc00148_mod

A jak to wygląda w praktyce? Stosowałem przynęty 7-10-centymetrowe z obciążeniem od 10 do 15 g. Mimo iż łowiłem w nurcie, zestaw pracował idealnie. Wędkę można nieco przeciążyć, powiedzmy główką jigową do 20 g z przynętą nie stawiającą dużego oporu.  Połączenie Fenwicka z Abu daje bardzo czuły zestaw, ale jest to zasługa nie tylko blanku. Na czułość ma ogromny wpływ także praca kołowrotka oraz jego niewielka i wkręcana (nie składana) korbka.

Tego popołudnia sandacze żerowały  przyzwoite sandacze więc mogłem przetestować nowy zestaw, który  sprawdził się znakomicie.

 

About

Wędkarstwo moje hobby

View all posts by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *