Okonie i sandacze z półek

Latem bardzo często wybieram się na zbiorniki zaporowe. Największa aktywność sandaczy przeważnie przypada na wczesny ranek, zmierzch lub godziny nocne, a w środku dnia zawsze można połowić dyżurne okonie.

Jednym z miejsc, gdzie szukam okoni (a bywa, że znajduję i sandacze) są półki na stromych spadach. Otóż niektóre zbiorniki zaporowe mają bardzo dużą średnią głębokość. Oznacza to na ogół, że dno opada nadzwyczaj stromo, niemal pionowo, i w bezpośredniej bliskości brzegu jest 10, czy nawet 20 m głębokości. Przy tak stromych spadach raczej nie połowimy, ale być może uda nam się zlokalizować kolejne potencjalne stanowiska okoni – tzw. półki. Czasem taka półka może mieć dosłownie 1 m szerokości i to już wystarczy, aby mogły zatrzymać się na niej drapieżniki, choć im półka szersza – tym lepsza i bardziej obiecująca. Moim zdaniem najlepszymi miejscówkami są półki znajdujące się 3–5 m pod powierzchnią wody. Ich dno przeważnie jest twarde, czasem usłane kamieniami bądź karczami. Takie „ciekawostki” tylko zwiększają atrakcyjność łowiska. W przypadku półek najfajniejsze jest jednak to, że tu możemy połowić nie tylko wieczorem lub o świcie, ale nawet w środku dnia, w największy skwar. Tu ryby są w ciągu dnia, choć mogą nie żerować.

Jak namierzyć taką półkę? Bardzo prosto, pod warunkiem że mamy łódkę i echosondę. Ja po prostu… pływam zygzakiem – raz bliżej brzegu, raz dalej i obserwuję ekran echa. Gdy dno opada stromo do głębokości kilkunastu metrów, robię nawrotkę i zbliżam się do brzegu kilka metrów dalej – i tak aż do skutku.

R0010552_mod

Na przybrzeżnych półkach musimy się liczyć z braniami sandaczy, które podobnie jak okonie uwielbiają się w takich miejscach zatrzymywać. Zwłaszcza w letnie, upalne dni chętniej zaatakują one niewielką okoniową gumę niż większy wabik. Na półkach łowię wyłącznie gumami. Łódź cumuję na głębszej wodzie i obstukuję całą szerokość półki ripperkami bądź twisterami. Nie stawiam kotwicy na samej półce, ponieważ po pierwsze mogę spłoszyć ryby, a po drugie ograniczyć sobie obszar wody do obłowienia

About

Wędkarstwo moje hobby

View all posts by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *