Zbrojenie offsetowe

Zdarza się, że łowimy na wodzie płytkiej lub bardzo płytkiej, czasem z dużą ilością roślinności zanurzonej i wynurzonej.  Jak zbroić przynętę, aby nie łapać beznadziejnych zaczepów?  Najważniejszą sprawą jest dobór odpowiedniej przynęty, którą będziemy w stanie poprowadzić na wodzie o  głębokości do  kolan, a przy tym będzie ona nadal atrakcyjnym kąskiem dla szczupaków. Stosuję różne przynęty. Jeśli jednak chodzi o gumy, to warunkiem jest aby móc poprowadzić ją jak najwolniej na bardzo płytkiej wodzie, a jednocześnie  nadać przynęcie niepowtarzalne ruchy, prowokujące szczupaka do ataku. Gdy uzbroimy silikonową rybkę główką jigową – nawet lekką, 3- lub 5-gramową – przynęta będzie tonęła jednostajnym tempem. Owszem, wtedy też doczekamy się brania, lecz ja uważam, że taki opad można jeszcze dodatkowo udoskonalić. W tym celu gumę uzbrajam jedynie haczykiem offsetowym, bez jakiegokolwiek obciążenia.

 

Stosuję gumowe rippery o długości od 10 do 15 cm, których masa w większości przypadków wynosi 10–20 g. Przynętę o takiej wadze jestem w stanie celnie i stosunkowo daleko rzucić, ale też prowadzić niezwykle wolno, pozwalając jej na długi i nieregularny opad. Ponieważ nie ma ona obciążenia skupionego w jednym miejscu (jak to jest podczas łowienia gumą uzbrojoną w główkę jigową), tonie wolniej i zupełnie inaczej. W momencie zaprzestania zwijania plecionki guma wykonuje nieregularne ruchy, czasem obraca się wokół własnej osi i kolebie na boki. Moment opadania wydłuża się maksymalnie, przez co drapieżnik ma więcej czasu na atak, a same ruchy wabika są dla niego dużo bardziej prowokujące.

DSC_3820_mod

Zbrojenie gumowej przynęty hakiem offsetowym powoduje to, iż nie będzie ona łapała zaczepów. Dzięki temu jestem w stanie posłać ją w miejsca największych skupisk rdestnic, grążeli czy przeprowadzić pomiędzy łodygami trzcin i tataraku. W takich miejscach czają się szczupaki. Czują się bezpieczne, ponieważ bardzo rzadko łowcy posyłają tam swoje przynęty – nikt bowiem nie lubi szarpać się z zaczepami. Tak uzbrojona guma z łatwością prześlizguje się między liśćmi i łodygami i dociera tam, gdzie najprawdopodobniej nie pływał jeszcze żaden wabik.

sz_mod

Jeśli w ogon rippera lub jego bok wbijemy kotwiczkę z dozbrojką, przynęta przestaje być „antyzaczepowa”, czyli traci jedną z najważniejszych zalet. Przy zastosowaniu haków odpowiedniej wielkości (ja stosuję haki Gamakatsu Worm Offset EWG 5/0) większość biorących zębatych uda nam się skutecznie zaciąć. Nie powinniśmy stosować haczyków zbyt małych, ponieważ podczas brania ich ostrza nie wychodzą tak łatwo i tak daleko jak ostrza większych haków, przez co zacięcia nie są pewne.

 

146842_001-P_mod

Prowadzenie przynęt zależy od głębokości wody oraz upodobań wędkującego. Gumę można zaprezentować, ściągając ją jednostajnie albo z krótszymi lub dłuższymi podciągnięciami. Prawdziwe możliwości tak uzbrojonych wabików poznajemy jednak dopiero podczas puszczenia ich w kontrolowany opad lub w czasie jerkowania. Guma z hakiem offsetowym drga, wije się, odskakuje na boki, robi zmyłki, wiruje i obraca się wokół własnej osi.  Tak uzbrojonymi gumami spinninguję na łowiskach o głębokości od 30–40 cm do nawet 1,5 m. Na płytkiej wodzie pozwalam gumie na krótszy opad i często łowię ze szczytówką uniesioną wysoko ku górze, a na głębszych łowiskach puszczam wabik w długi opad, aż w okolice dna.

 

About

Wędkarstwo moje hobby

View all posts by

2 thoughts on “Zbrojenie offsetowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *