Kiedy jechać na dorsze do Norwegii?

d1_1

Pogoda w Norwegii jest niezwykle nieprzewidywalna, dlatego najbezpieczniej jest zaplanować wyprawę w terminie, gdy mamy największe szanse na sprzyjające warunki.

Z moich doświadczeń wynika, że najlepsza i najbardziej stała pogoda jest w czerwcu, lipcu i na początku sierpnia. Bardzo często podczas tygodniowego wyjazdu udaje się wypłynąć na otwarte morze codziennie, co w innych miesiącach nie jest już takie oczywiste. Bardzo dobrym okresem połowu olbrzymich dorszy jest luty i marzec, jednak może zdarzyć się tak, iż przez tydzień pogoda nie pozwoli na ani jeden dzień wędkowania na pełnym morzu. Zarówno w czerwcu jak i lipcu w Norwegii są dni polarne, dzięki którym możemy łowić również w porze nocnej, a sam dzień jest maksymalnie długi. Bardzo istotne jest to, że w tych terminach również możemy połowić dorszy, których masa przekracza 20 kilogramów. Brania ryb innych gatunków również nie będą rzadkością.

Z porą roku są ściśle związane warunki atmosferyczne. Jeśli chcemy łowić naprawdę duże ryby, powinniśmy skoncentrować się na łowienie na otwartym morzu, a to z kolei zawsze uzależnione jest od pogody. Z wielką wodą naprawdę nie ma żartów! Przed każdym wypłynięciem w morze sprawdzam prognozę na stronie internetowej www.yr.no, gdzie mogę zapoznać się z bardzo dokładną prognozą dla norweskiego wybrzeża na najbliższą dobę. Pamiętajmy, aby pogodę sprawdzać od strony otwartego morza, a nie w środku fiordu.

Z reguły wiatr do 5 m/sek. Daje możliwość wypłynięcia i bezpiecznego wędkowania, jednak jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do pogody, nie powinniśmy wypływać na otwarte morze.

About

Wędkarstwo moje hobby

View all posts by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *